top of page
drpostaalexandra

Az omega-3 zsírsavak 5+1 jótékony hatása

Az omega-3 zsírsavakról talán már mindenki hallott, hiszen gyakran merül fel a fontosságuk például a szív egészsége kapcsán. Halolaj kapszulából is annyi féle kapható, hogy nehéz eligazodni, melyiket válasszuk.

Mégis vajon tudjátok, mi mindennel függ össze az omega-3 zsírsavak megfelelő szintje vagy épp hiánya, illetve hogy mik is pontosan az omega-3 zsírsavak? Ebben a bejegyzésben erről a témáról hoztam pár érdekességet.


Az omega-3-zsírsavakat nem képes a szervezet előállítani, ezért nevezzük őket esszenciális zsírsavaknak és persze azért, mert nélkülözhetetlen a testünk működése szempontjából. Az omega-3 zsírsavak igazából egy gyüjtőnév, hiszen több zsírsav is ide tartozik. A legfontosabbak: az alfa-linolénsav (ALA), az eikozapentaénsav (EPA) és a dokozahexaénsav (DHA). Ezeket a többszörösen telítetlen szírsavakat különféle táplálékkal vihetjük be. Az ALA főként a növényi olajokban található meg: lenmagolaj, tökmagolaj, repceolaj, ezen kívül a diófélékben, mogyorófélékben és a hüvelyesekben van. Az EPA és a DHA ezzel szemben állati eredetű ételekből nyerhető, még pedig a tengeri herkenytűk és halak tartalmazzák ezeket nagy mennyiségben. A lazac, tonhal, makréla és a pisztráng mind jó omega-3 források, bennük magas az EPA és DHA tartalom.

Bár rengeteg egészségtámogató hatását lehetne felsorolni, most csak 5+1 ilyenről lesz szó. Mindenképp megér azonban további bejegyzéseket, hiszen számos probléma esetén tud segíteni akár étrendkiegészítés formájában.

Ezek a zsírsavak tehát esszenciálisak sok biológiai folyamatunk szempontjából, hiszen testünk minden apró kis sejtjének membránjában ott vannak. Így az alábbi szervek és folyamatok tekintetében elengedhetetlen a megfelelő szintjük:

  • agy,

  • tüdő,

  • szív-és érrendszer,

  • endokrin szervek,

  • immunsejtek,

  • vázizom,

  • szem.

Legtöbbször az omega-6 zsírsavakkal egyszerre szoktuk emlegetni az omega-3 zsírsavakat. Az omega-6-ról azt kell tudni, hogy az omega-3-hoz hasonlóan ezek is esszenciálisak az emberi szervezet számára, viszont a táplálkozással, az általános nyugati étrenddel bőven többet viszünk be belőlük a kelleténél. Egymáshoz viszonyított arányuk lenne még fontosabb, vagyis hogy a bevitt omega-3:omega-6 zsírsavak aránya 1:1 vagy 1-4:1 legyen, azonban ez általánosan inkább az omega-6 zsírsavak javára tolódik el, vagyis 15-20-szor többet fogyasztunk belőle, mint az omega-3-ból. Ez azért problémás, mert az omega-6 zsírsavak ilyen arányú bevitele sokszorosára növeli a gyulladásos folyamatokat.





Milyen jelei vannak, ha alacsony az omega-3 szinted?


Mivel a szervezetünk sok folyamatában szerepet játszik, hiánytünetei is változatosak lehetnek. Ezek közül a leggyakoribbak:

  • száraz szem és nyálkahártyák,

  • irritált, kirepedezett, extrém száraz bőr,

  • atópiás dermatitisz,

  • sérülékeny, töredező haj és köröm,

  • koncentrációs zavarok,

  • depresszió,

  • ízületi fájdalmak.

Ezek közül persze nem mindegyik tipikus tünet, hiszen más is okozhat akár töredező körmöket, de ha ezekből több is előfordul nálad, érdemes az omega-3 hiányra is gondolni, főleg ha étkezésed ritkán tartalmaz halakat és a korábban említett növényi olajokat.


Ha nagyon száraz, irritált bőrrel küzdesz és mellette a felsorolt tünetek közül több is igaz rád, ajánlott gondoskodni az omega-3 zsírsavak pótlásáról az étkezéssel és akár étrendkiegészítő szedésével is.

Az omega-3 zsírsavak jótékony hatásai


#1 - Gyulladáscsökkentés

Az omega-3 zsírsavak egyik legfőbb előnyös tulajdonsága, hogy csökkentik a gyulladást. Ezzel függ össze több áldásos hatásuk is, például ennek köszönhetően képesek csökkenteni az ún. prosztaglandin vegyületek szintjét, amik többek között felelősek a menstruációs fájdalomért is.


#2 - Agyi funkciók támogatása

A megfelelő DHA bevitel képes javítani a koncentráción, a tanulási készségen, amit klinikai vizsgálatok is igazolnak. Gyerekeknél különösen fontos erre figyelni, de felnőttek esetén is koncentrációhiányt okoz az alacsony DHA szint.


#3 - Egészségesebb szem

A szem nyálkahártyájának egészségéhez feltétlenül szükséges a megfelelő EPA és DHA szint. Ha erről gondoskodunk, elfelejthetjük a kellemetlen szemszárazság tüneteit, vagy legalábbis sokat javíthatunk rajta.


#4 - Hangulatjavítás

Az olyan idegi problémákat is, mint a depresszió, idegesség, képes mérsékelni, ha megfelelő mennyiségben pótoljuk ezeket a zsírsavakat. Klinikai vizsgálatok igazolják, hogy a DHA mennyire jelentősen képes javítani ezeken a tüneteken, akár a terápia kiegészítőjeként a hagyományos antipszichotikumok mellett.


#5 - Szebb bőr

Az EPA és a DHA is jótékonyak a bőrünk számára. Az omega-3 zsírsavak hiánya egyértelműen összefüggésbe hozható az ekcémával, a pikkelysömörrel, a rosaceával és a keratosis pilarisszal. Utóbbi a felkaron megjelenő kis piros dudorokat jelenti.


#5+1 - PCOS állapotának javulása

Az omega-3 zsírsavak több fronton is áldásosak a PCOS-ben szenvedő nők számára: csökkentik a gyulladást, javítják az inzulinérzékenységet (IR-nél ez nagyon kedvező), támogatják az ovulációt, ez által a hormonegyensúlyt segítik. Tehát PCOS-nél kötelező elem az omega-3 zsírsavak beépíteése mind az étrendbe, mind pedig pótlásként étrendkiegészítő formájában.


Ezeken kívül szerencsére még sokkal több kedvező hatással bírnak az omega-3 zsírsavak, amikről a későbbiekben még fogok nektek írni.

Ha étrendedet szeretnéd kiegészíteni valamilyen táplálékkiegészítővel, mindenképp körültekintően válassz. Nagyon fontos, hogy magas minőséget képviseljen az adott készítmény.


Az alábbi linkeken ajánlásaimat találod:


A kódommal 7,5% kedvezményben részesülsz: tedd be a kosárba a kiválasztott készítményeket és a rendelés előtt írd be a "kupon beváltása" ablakba

a ken2deuz kódot.



Ha nem szeretnél lemaradni a további bejegyzésekről, kövess be facebookon és instagramon!

Köszönöm, ha megosztod! :)



Források:












Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page