top of page
drpostaalexandra

A stressz hatásai - I. rész

A magas stressz szint testünk minden részére kihat, hosszú távon pedig igen káros következményekkel jár.




Bár túl közhelyesnek tűnik mindent a stresszre fogni, mégis van benne igazság, hogy a túlzott stressz megbetegíthet. Biztosan te is érezted már mentálisan megterhelő időszakokban, hogy szinte fájdalmas reggel kikelni az ágyból, semmi energiád, és csak az ébresztő kávé menthet meg (és a délutáni nasik). Ha magadra ismertél, érdemes tovább olvasnod.


Mindent a kortizolról


A kortizol szervezetünk stresszhormonja. A mellékvesekéregben termelődik a hipotalamusz jelzésére szigorúan szabályozott rendszerben, az ún. hipotalamusz-hipofízis-mellékvesekéreg tengely (HPA) által irányítva.


A kortizol számos feladatot lát el, igazi életmentőként funkcionál veszélyhelyzetekben, hiszen a vészhelyzetekhez való azonnali fizikai alkalmazkodásunkat segíti elő.


Szerepet játszik:

  • a vércukorszint egyensúlyában,

  • az alvás-ébrenlét ciklikusságában (cirkadián ritmus)

  • az anyagcserében,

  • a testsúly kontrollálásában,

  • az immunrendszer működésében,

  • a hangulatban.

A kortizol mozgósítja belső energiaforrásainkat, hogy mihamarabb felhasználhassuk a kialakult “veszélyhelyzetben”. Ez régen még a mamut elől való menekülést jelentette, ma viszont inkább vizsgahelyzetet, állásinterjút, állandó munkahelyi stresszt, otthoni problémákat takar. Egy-egy hirtelen kialakult helyzetben bizony segítő ez a hormon, ha azonban szintje állandóan magas, hosszú idő után a szervezet megsínyli, ugyanis:

  • emeli a vérnyomást és a pulzust,

  • növeli a vércukorszintet,

  • hormonális egyensúlytalanságot okoz,

  • gyengíti az immunrendszert,

  • növeli a koleszterinszintet,

  • zsigeri elhízást okoz,

  • csökken a koncentráció,

  • felborul az alvási ciklusunk.

Mik a túlzottan magas stressz szint jelei?


“...magas a kortizol szint a véredben. Ez együtt járhat alvászavarral, koncentrációs problémákkal, de nehezíti a fogyásra való képességet is.”

Amikor ingerlékeny vagy, állandó feszültséget érzel, egy fajta űzöttséget, akkor az bizony arról árulkodik, hogy túl sok stressz ér és magas a kortizol szint a véredben. Ez együtt járhat alvászavarral, koncentrációs problémákkal, de nehezíti a fogyásra való képességet is. Gyakran jelentkezik ilyenkor az édességek iránti sóvárgás, illetve hogy a koffeint (kávé, energiaital) jobban kívánod. Valakinél megnöveli az étvágyat ez az állapot, de valaki pont a "gyomorideg" miatt képtelen rendesen étkezni.


Mik jelentenek stresszt a szervezetünk számára?


A stressz sok módon megjelenhet a mindennapjainkban, de nem csak a hétköznapi értelemben vett stressz az, ami hosszú távon káros a testünknek, hanem bizonyos hiányállapotok is.

Ezek lehetnek ásványianyag-hiányok, vitaminhiányos állapotok, amelyek a nem megfelelő étkezéssel, rossz életmódbeli szokások miatt alakulnak ki, vagy akár bizonyos gyógyszerek szedésekor (orális fogamzásgátlók). A nem megfelelő alvás, a mozgáshiány (vagy épp a túlzásba vitt sport), a minőségi éhezés (tehát tápanyagszegény, üres kalóriák bevitele) épp olyan ártalmas, mint az állandó mentális túlterheltség.


Amikor a jóból is megárt a sok


A mellékvese ezeket a külső és belső stresszhatásokat először több kortizol termelésével igyekszik megoldani, de a hosszú hetekig-hónapokig fennálló túlműködést nem tudja fenntartani és egy idő után kimerül. Ezt mellékvese kimerülésnek vagy mellékvese kifáradásnak nevezzük (bár nem hivatalos orvosi szakkifejezés, valós jelenség). Arról, hogy ez mivel jár, illetve milyen hatásai vannak a túl magas, illetve nagyon alacsony kortizol szintnek, a következő blogbejegyzéseimben fogok neked mesélni.



Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page